Co musicie wiedzieć przed zakupem pierwszych wrotek

2017-06-10
Co musicie wiedzieć przed zakupem pierwszych wrotek


Początki popularności wrotek sięgają początków lat 90-tych, kiedy to przez lata cieszyły się wielkim uznaniem i rozwijała się na około nich cała kultura; były bardzo popularną formą spędzania wolnego czasu w Stanach Zjednoczonych, czy też u nas w Europie.

Później zrobiło się o nich trochę ciszej, kiedy to rolki rządziły w parkach i na chodnikach.Ale! W ostatnim czasie bardzo mocno wracają do łask z całym swoim klimatem rodem z lat 90-tych! Producenci oferują wrotki wzorowane na faktycznych modelach sprzed 20 lat oraz nowe i specjalnie odświeżone wersje.

Istnieje wiele rodzajów butów, kółek czy innych podzespołów o których postaramy się opowiedzieć niżej.

Główny podział to: wrotki do Roller Derby oraz jazdy rekreacyjnej.
Wrotki do Derby najczęściej wybierane są przez doświadczonych już wrotkarzy którzy dobrze wiedzą jaki sprzęt wybierają.


Klasyczne wrotki rekreacyjne to najczęstszy wybór osób początkujących czy tych które cenią sobie swobodę i wygodę w użytkowaniu.
Na tym najpopularniejszym wyborze skupimy się w tym artykule.Najbardziej znaczącym podziałem wrotek klasycznych jest to podział na wrotki z twardym, skórzanym butem i takie z butem miękkim wykonanym z siateczek czy tkanin ze wstawkami ze skóry dla zachowania stabilności.
Buty twarde są wytrzymalsze i dużo bardziej odporne na zużycie i zapewniają większą stabilizacje stopy. Z kolei buty miękkie charakteryzują się większą swobodą dla stopy oraz przewiewnością, dlatego są najczęstszym wyborem do jazdy na powietrzu.Jednym z najbardziej znaczących elementów wrotek są koła, istnieje bardzo wiele firm czy rodzajów kółek, my skupimy się na ich najważniejszych aspektach:

-Twardość oznaczana durometrem „A” który zaczyna się od 75 a kończy na około 100, czym mniejszy tym koła są miększe, a czym wyższy durometr tym twardsze.


Miękkie koła znane są z tego że lepiej zachowują się na nierównościach, gwarantują płynną jazdę. Ich minusem jest to że trochę ciężej się na nich rozpędzić i szybciej się zużywają.
Na kołach twardych łatwiej się rozpędzić ale dużo gorzej przyjmują nierówności, za to ciężej je zużyć niż koła miękkie.

-Krawędź koła jest też bardzo ważnym aspektem, dla początkujących polecane są koła z zaokrągloną krawędzią która wybacza więcej błędów przy nauce jazdy.
Krawędź ostra gwarantuje dużo lepszą przyczepność w jeździe prostej i na zakrętach, lecz trudniej się na nich poruszać osobie początkującej.

Dobór rozmiaru wrotek bardzo często budzi wątpliwości, są osoby które wybierają dokładnie taki sam rozmiar jaki noszą w zwykłych butach aby lepiej czuć wrotkę i są osoby które wybierają wrotkę o pół albo nawet rozmiar większą aby zostawić sobie trochę luzu wewnątrz.
Jedyne na co trzeba zwrócić uwagę to to czy po dokładnym zawiązaniu wrotki, nasz palec uciska o ścianki buta lub pięta mocno ucieka do góry. Wtedy wrotki są za małe albo za duże.

Istotne jest też zużywanie hamulca, służy on do nabierania prędkości przy odpychaniu i hamowania. Nie polecane jest zużywanie hamulca do końca ponieważ przy mocno zużytym hamulcu można uszkodzić sam but wrotki czy nawet płozę.
Późniejsza wymiana całego komponentu płozy jest bardzo trudna.

Ponad wszystkie techniczne aspekty samych wrotek i dopasowywania ich do własnego użytkowania, zalecamy używania sprzętu ochronnego, takiego jak prawidłowo dobrany kask, ochraniacze na kolana, łokcie czy nadgarstki. Szczególnie podczas stawiania pierwszych kroków!Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2017
pixel