Rolki Gdańsk - Sklep z rolkami w Gdańsku

2017-05-29
Rolki Gdańsk - Sklep z rolkami w Gdańsku



Jeśli szukasz rolek to w naszym sklepie z pewnością je znajdziesz. WWW.WROTKOWNIA.PL to miejsce, w którym znajdziesz największy wybór rolek w Gdańsku. 

W ofercie dostępne są rolki do jazdy po mieście, rolki do jazdy rekreacyjnej, rolki do jazdy agresywnej, rolki do szybkiej jazdy oraz cały osprzęt potrzebny aby jeździć na rolkach. Znajdziesz u nas również rolki do jazdy freeridowej oraz rolki do slalomu.

Wrotkownia.pl sklep z rolkami zlokalizowany jest we Wrzeszczu za CH Jantar, zatem jest do nas bardzo łatwo dojechać zarówno samochodem jak i szybką koleją miejską SKM.




W naszym sklepie dostępny jest największy wybór rolek w Gdańsku i w całym Trójmieście.

Dodatkowo znajdziesz u nas wszystkie ochraniacze niezbędne do jazdy na rolkach - kask na rolki, ochraniacze na kolana, ochraniacze na łokcie oraz bardzo ważne ochraniacze na nadgarstki.

Jeśli nie wiesz jakie rolki wybrać lub nie bardzo wiesz na co zwrócić uwagę przyjdź do naszego sklepu z rolkami w Gdańsku a nasz profesjonalna obsługa doradzi i dobierze najlepsze możliwe rolki.


 

Rolek w dzisiejszych czasach nikomu nie trzeba przedstawiać, zadomowiły się u nas na dobre. I bardzo dobrze! Rolki to doskonały sposób spędzania wolnego czasu, czy nawet miejskiego transportu. O popularności tego sportu niech świadczą chociażby organizowane w każdym większym mieście przejazdy rolkarskie, które z roku na rok cieszą się co raz większym zainteresowaniem.



 

Więc dlaczego w ogóle warto zainteresować jazdą na rolkach? Powodów jest wiele. Zacznijmy od najbardziej oczywistego – jest to przyjemny sposób aby aktywnie wypoczywać, na rolkach można śmigać zarówno samemu jak i całą rodziną i nie potrzeba do tego jakoś specjalnie przygotowanych tras – wystarczy względnie równy chodnik.

Jazda na rolkach to samo zdrowie; nie obciąża stawów, wspomaga kondycje i koordynacje, a przy tym pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej. Jakby tego było mało rozwija również mięśnie nóg, pośladków, pleców i dotlenia organizm! Reasumując, jest to znacznie lepszy sposób na odchudzanie niż np. bieganie, ponieważ dzięki płynnym ruchom nasze stawy są znacznie mniej obciążone, a dzięki godzinnej jeździe spalimy ok 600 kalorii. Regularna jazda poprawi naszą sylwetkę i w szczególności polecana jest osobom otyłym pragnącym się odchudzić.





Rolki to też doskonały sposób na odreagowanie. Miałeś ciężki stresujący dzień? Jeśli wybierzesz rolki jako środek transportu, to w drodze powrotnej zapomnisz o trapiących Cię problemach i do domu wejdziesz zrelaksowany, choć przyjemnie zmęczony. Dzięki uwolnionym endorfinom Twój nastrój na pewno się poprawi! :)

 

Jeśli chodzi o bardziej praktyczne pozytywy rolkarstwa to nie można zapomnieć oczywiście o tym, że jest to bardzo zdrowy i wygodny środek transportu. Nie trzeba stać w męczących korkach aby dostać się do pracy, czy szkoły. Rolki nie wymagają wielkich umiejętności, praktycznie pozbawione są ograniczeń wiekowych i nie zajmują wiele miejsca. Wystarczy zwykły worek lub torba na rolki. Nie musisz wydawać nie wiadomo ile na porządny sprzęt, dobre modele dostępne są już kilkuset złotych,a poza nimi wystarczy kask i ewentualne ochraniacze na łokcie i/lub kolana i jesteś gotowy aby ruszać w drogę!




No dobra! Modeli jest wiele, skąd ktoś nie obeznany w temacie ma wiedzieć jakie rolki będą dla niego najlepsze na początek? Bez obaw! Wyjaśnimy Wam pokrótce na co warto zwrócić uwagę przy zakupie rolek.

 

Zaczniemy od kół – w klasycznej rolce jest ich cztery, tym co przede wszystkim powinno zwrócić naszą uwagę będzie materiał z jakiego są wykonane, średnica oraz twardość. W zdecydowanej większości modeli spotkamy się z poliuretanowymi kołami, w tańszych modelach możemy znaleźć mieszanki plastiku – i tych właśnie powinniśmy się wystrzegać.

Duże koła są mniej zwrotne od mniejszych odpowiedników, natomiast koła twardsze pozwalają na wyciśnięcie z rolek większych prędkości. Jednak coś za coś duże i miękkie koła będą przyjemniej jechać po różnego rodzaju nierównościach, za to twardsze będą zwyczajnie szybsze.



W większości rekreacyjnych rolek spotkamy się z kołami o średnicy 68-80mm, są wystarczająco duże, aby zwykła przejażdżka chodnikiem była przyjemna, koła poniżej tych widełek przeznaczone są raczej dla osób celujących w jazdę agresywną, gdzie liczy się zwrotność. Dużo większe koła – przekraczające ok. 80mm wielkości cechować się będą mniejszą stabilnością, natomiast osiągać będą większe prędkości.

Podobnie jest z twardością kół. Przeważnie określana jest ona durometrem którego skala dla poliuretanowych kół zaczyna się od 78a i ciągnie się do 101a (i wyżej); im wyższa cyfra tym twardsze koło. W praktyce przekłada się to na komfort jazdy i szybkość – miększe koła będą przyczepniejsze i lepiej „wygłuszą” jazdę po nierównym terenie np. kostce, twarde natomiast będą mniej wygodne do jazdy rekreacyjnej, ale będą szybsze.

 

Jeśli planujesz zakup pierwszych rolek, do przemieszczania się lub jazdy razem z rodziną czy przyjaciółmi proponujemy abyś celował raczej w rolki z kołami o twardości 78-82a.

 

Tym co pozwala się kołom obracać są łożyska i to one, współpracując z kołami, mają największe znaczenie na to jak szybko będziemy jechać. W większości rolek znajdziemy łożyska opisane uniwersalną skalą ABEC oznaczającą precyzję wykonania łożyska. Możecie się spotkać z łożyskami z oznaczeniem ABEC 1, 3, 5, 7, 9. I na 9 skala się kończy, niektórzy producenci próbują reklamować swój produkt łożyskami ABEC 11, ale taka technologia nie istnieje – jest to wyłącznie chwyt marketingowy. Im wyższa cyfra za ABEC tym łożysko jest dokładniejsze ALE to niekoniecznie oznacza, że będzie szybsze. Dobrej jakości łożyska ABEC3 w praktyce mogą okazać się szybsze od tanich no-name'owych ABEC7. Czym więc się kierować? Cóż warto, zawsze kupować łożyska znanych producentów, dobrym wyznacznikiem jest też (niestety) cena, ponieważ skala ABEC nie obejmuje ważnych informacji jak np. szerokość styku kulek, ich twardości etc.


Ok, mam koła 70mm, czy do 80mm muszę kupować inne łożyska? Odpowiedź brzmi nie. W zdecydowanej większości sprzętu sportowego (rolki, deskorolki, wrotki, a nawet hulajnogi) pasują te same łożyska o wielkości 608 czyli takie o średnicy wewnętrznej tulejki 10mm – pasującej do większości osiek.

Nie wszystkie łożyska będą posiadałby oznaczanie ABEC, w droższych modelach możemy się spotkać np. z łożyskami ILQ, które cechują się tym, że kulki posiadają mniejszy contact patch, czyli punkt styku, dzięki czemu stawiają mniejszy opór niż ich ABECowe odpowiedniki. Innymi oznaczeniami są też SG lub HTO.


Na łożysku za rozmiarem można spotkać jeszcze dodatkowe oznaczenie np. ZZ które mówi nam ni mniej ni więcej tyle, że łożysko „zamknięte” jest stalową blaszką. Nie ma sensu uczyć się tych oznaczeń na pamięć, ponieważ gołym okiem widać czy łożysko posiada blaszane zamknięcie czy też gumkę. W praktyce – łożyska z blaszką są w zasadzie „jednorazowe” - nie można ich (bez uszkodzenia) otworzyć, więc po zużyciu należy je wymienić na nowe (najlepiej jest wymieniać od razu cały komplet a nie pojedyncze łożyska). Łożyska z gumką natomiast możemy „rozebrać” przeczyścić, nasmarować dzięki czemu posłużą dłużej.



A skoro jesteśmy przy konserwacji – podczas jazdy należy unikać wody i piasku, a czyszcząc łożyska używamy tylko benzyny ekstrakcyjnej, lub rozcieńczalnika ekstrakcyjnego a do ich smarowania specjalnego smaru do łożysk. W żadnym wypadku nie psikamy do środka żadnych „odrdzewiaczy” ponieważ zniszczymy łożysko. Jak często powinniśmy je czyścić? Nie ma złotej zasady, ponieważ to zależy od tego jak często jeździmy i po czym – jak usłyszymy, że w łożysku coś szura, lub nie jeździ tak szybko jak kiedyś to jest to dobry sygnał, że warto się tym zainteresować. Dla uproszczenia możemy przyjąć, że powinniśmy robić to gdzieś dwa razy do roku, a przynajmniej raz w sezonie

 

Pniemy się w górę, to co utrzymuje koła z łożyskami jest płoza. Przy wyborze rolek najważniejsze aby wystrzegać się plastikowych, te dobrze sprawdzają się jedynie przy jeździe agresywnej z racji amortyzacji drgań, w pozostałych sytuacjach mogą okazać się znacznie słabsze od płoz aluminiowych czy kompozytowych, łatwo rysujące się i pękające szybciej od pozostałych. Najwytrzymalsze są zdecydowanie rolki na płozach aluminiowych, mają też to do siebie, że są lekkie i dobrze przekazują energię podczas odpychania. Kompozytowe szyny natomiast będą mniej sztywne, co wpływa na redukcje wstrząsów podczas jazdy. Osoby celujące w jazdę agresywną może też zainteresować czy hamulec w płozie jest demontowany, gdyż jego brak przekłada się na większą swobodę działania. Przy jeździe rekreacyjnej lepiej z niego nie rezygnować.

 



Do tego całego osprzętu opisanego powyżej przymocowany jest but. Musi być on przede wszystkim wygodny dlatego dobierając odpowiedni rozmiar rolek starajmy się zbyt nie były ani uciskające, ani za luźne. Warto przy tym dobrać rolki tak aby długość wkładki była gdzieś o 0,5cm większa, niż ta którą mamy w naszym codziennym obuwiu. Pozwoli to rolkom dobrze „ułożyć” się na nogach i nie powinny obcierać podczas jazdy. Większość dostępnych modeli sznurowana jest ponad kostką co pozwala ją usztywnić i zapobiega kontuzjom, w części modeli jest też dodatkowe zapięcie które wspomaga te działanie. Dobrze jest też gdy rolka posiada wykończenie cholewki, które będzie utrzymywać pietę w odpowiednim położeniu.

Warto zwrócić też uwagę ile i jak umieszczonych, wywietrzników posiadają rolki. Większa ich ilość pozwoli stopie oddychać co z kolei przekłada się, zwłaszcza w upalne dni, na komfort jazdy. Niektóre modele mogą posiadać udogodnienia w postaci np. łatwo wiązanych sznurówek, ale nie ma to bezpośredniego wpływu na jazdę a jedynie szybsze zakładanie buta.





Mam nadzieje, że pomogliśmy Wam rozjaśnić nieco sprawę wyboru idealnych dla siebie rolek. Pamiętajcie, że jeśli macie jakieś pytania lub wątpliwości to zawsze możecie do nas napisać – chętnie Wam odpowiemy!

 

Pokaż więcej wpisów z Maj 2017
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel