Pierwsze Kroki

2018-10-07

JAK ZACZĄĆ JAZDĘ NA WROTKACH?

Pamiętasz z Animal Planet, jak wygląda dopiero co urodzona antylopa, która po kwadransie próbuje chodzić?
… cóż, tak będą wyglądały Twoje pierwsze kroki na wrotkach. Tak, wiem, trochę żenujące, co, nie?
Ale bądź cierpliwy. Przebrnij przez ten poradnik. Już całkiem niedługo będziesz wymiatać w równie pięknym stylu, co Kristi Yamaguchi.

Zróbmy to małymi krokami, ok?

SPRAWDZANIE PRACY DOMOWEJ: Czytałeś już Siedem Śmiertelnych Grzechów Wrotkarstwa? Nie? Nie szkodzi, nie ma takiej książki, jedziemy dalej.

SPRAWDZANIE SPRZĘTU: No dobra, skoro już się naczytałeś, sprawdźmy nasz sprzęt. Czy masz wrotki, które pasują jak ulał? Ochraniacze na nadgarstki? Ochraniacze na kolana i łokcie? A kask? (a niektórzy z Was powinni mieć także ochraniacze szorty) W porządku. Dobrze. (Nie piłeś chyba? Jeśli piłeś, odłóż wszystko. Spróbujemy ponownie jutro).

OCEAN SPOKOJU: Kiedy astronauci wyprawy Apollo lądowali na księżycu, musieli znaleźć najbardziej miękki i przyjazny skrawek lądu. Te same zasady obowiązują tutaj: Wybierz albo przyjemny, wyłożony grubym dywanem pokój, albo jakiś trawnik (niepodlewany ostatnio) i weź cały swój sprzęt (wrotki, ochraniacze, kask) i rzuć je gdzieś na środku.

UZBRAJANIE: usiądź obok kupki sprzętu i nałóż wszystkie osłony. Upewnij się, że wszystko pasuje i przylega (aby się nie ześlizgnęło), ale też nie jest na tyle ciasne, żeby odcięło krążenie. Tego nie chcemy.

WDZIEWAJ WROTKI: Zawiąż lub zapnij (cokolwiek tam mają), spróbuj zrobić trochę ciaśniej. Potem lekko poluzuj. Mają siedzieć mocno, ale tak, aby było wygodnie. Sprawdź, czy góra jest dobrze zapięta (to tam, gdzie jest chroniona Twoja kostka).

PRZYGOTOWANIE DO STARTU: Weź głęboki wdech. Teraz czas, by powstać. Zacznij od oparcia się na dłoniach i kolanach. Teraz unieś prawe kolano (mańkuci odwrotnie) do swojej prawej pachy. To ustawi prawą wrotkę pod Twoim ciałem. Oprzyj na niej ciężar ciała. Teraz wyprostuj lewą nogę, ciągle opierając się rękami o ziemię. W końcu, przenieś lewą wrotkę obok prawej i wstań powoli, na ugiętych kolanach.

NOWY TANIEC: Po prostu podnoś stopy i zacznij iść. Pozostań na trawniku lub dywanie! Jak tylko trafisz na twardą powierzchnię zaczniesz się toczyć. A to już, stary, całkiem inne zawody. Dawaj, pochodź trochę. Przyzwyczaj się do swoich wrotek. Serio, mam nadzieję, że nikt Cię teraz nie filmuje.

WYSTARCZY NA DZIŚ?: Tutaj musisz dokonać wyboru: czy jesteś gotowy/a by jeździć dziś po chodniku? A może na dziś wystarczy? Jeśli wystarczy, ściągnij wrotki i udaj się zafundować sobie zasłużoną nagrodę w uznaniu swojej wielkiej odwagi!
Jeżeli jesteś gotowy/a na dalsze wyzwania, przeczytaj Jak zacząć wrotkować, Część II.

PORADY:

Zanim zaczniesz jazdę, sprawdź obrotność kół. Zakręć nimi. Jeżeli któreś koło nie obraca się luźno, sprawdź, czy śruba mocująca nie jest dokręcona zbyt mocno. Jeśli to nie to, zbadaj łożyska.

Kiedy chodzisz na wrotkach (lub jeździsz, oczywiście) zawsze trzymaj kolana ugięte, a ręce wyciągnięte ku przodowi. To pomoże Ci utrzymać równowagę.

Podczas chodzenia, trzymaj przody wrotek skierowane na zewnątrz dla dodatkowej stabilności.

Jeżeli się przewrócisz, staraj się upadać NA swoje ochraniacze.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2018
pixel