
Strzelanie Kaczki (ang. Shoot the Duck) to fajny, klasyczny trick na wrotkach, który jest dużo łatwiejszy do zrobienia, niż się wydaje!
Mimo, że wymaga równowagi i siły w nogach, po dobrym treningu, możesz w tej pozycji jeździć nawet przez jakiś czas.
KROKI
1. Wiedz, czy jesteś gotowy.
Możesz zacząć trenować Strzelanie Kaczuchy prawdopodobnie, jeśli potrafisz:
- porządnie jeździć na jednej wrotce (np. przez dwie długości swojego ciała).
- jeździć do przodu w kuckach na dwóch wrotkach, z kolanami porządnie zgiętymi; jednak nie przejmuj się jeśli nie potrafisz ich jeszcze zgiąć tak, jak to powinieneś zrobić podczas strzelania kaczki.
2. Nabierz prędkości.
Wykonuj ten trick w sytuacji, gdy masz wystarczająco miejsca na sunięcie (pozostawanie w ruchu) tak długo, jak długo chcesz strzelać kaczkę, ponieważ nie masz możliwości się odpychać w pozycji kucającej.
- Jeśli jeździsz na zewnątrz, pomocne może być wykonanie pozycji na lekko pochylonej nawierzchni. Pamiętaj jednak, że musisz być zaznajomiony ze wzgórzem i, że nachylenie musi być bardzo delikatne.
3. Wyciągnij ręce przed siebie.
Możesz eksperymentować z różnym rozstawem rąk, jednak na początku wyciągnij je mocno przed siebie i postaraj się chwycić wolną nogę (patrz niżej).
4. Ukucnij.
5. Unieś jedną nogę i wyciągnij ją w powietrzu.
- Możesz zacząć to robić w trakcie opuszczania się w dół, po prostu w trakcie kucania zacznij wyciągać ją do przodu. To Twoja wolna noga.
- Opcjonalnie: możesz trzymać tę nogę (lub, jeżeli sięgniesz, jej wrotkę) rękoma. To pomaga, jeśli masz problemy z utrzymaniem jej nad ziemią, no i wygląda fajnie.
6. Kucnij na drugiej nodze.
Teraz to jest Twoja jadąca noga...
7. Suń w tej pozycji, dopóki nie wytracisz prędkości, albo Twoja jadąca noga się nie zmęczy.
8. Wyjdź ze strzelania kaczki podnosząc się i umieszczając wolną nogę z powrotem na ziemi.
- Podczas gdy się podnosisz, istnieje ryzyko wyglebania się do tyłu. Pomoże Ci postawienie wolnej nogi lekko z tyłu od jadącej nogi, zamiast obok niej.
- Jeśli utraciłeś większość prędkości i/lub Twoja jadąca noga jest bardzo zmęczona i nie sądzisz, żeby udało Ci się podnieść, czasem może być lepiej "usiąść", niż próbować się podnosić na siłę. Upadek z pozycji strzelania kaczki rzadko jest bolesny (bo nie mamy daleko do ziemi). Jednak jeśli jesteś już w połowie drogi "na górę" i stracisz równowagę z powodu braku prędkości lub zmęczonej nogi, możesz mocno upaść na swoje tyły i być może uszkodzić nawet kość ogonową.
PORADY:
- Jeżeli potrafisz jeździć kantem (na dwóch kołach), może być nieco pomocne oparcie jadącej stopy na zewnętrznej krawędzi przed i podczas strzelania kaczki. To pomoże balansować ciężar wolnej nogi i zredukuje ryzyko przechyłu na jej stronę.
- Upadek ze strzelania kaczki rzadko jest bolesny (bo spadamy z niewysoka), jednak podczas podnoszenia się jest spore ryzyku gleby do tyłu.
- Nie pal buraka, że nie możesz się podnieść ze strzelania kaczki (i musiałeś upaść na tyły) - wielu wrotkarzy potrafi strzelić kaczkę zanim posiądą siłę / równowagę aby podnieść się z niej z powrotem.
- Jeżeli masz problemy z podniesieniem się, zwykłe przysiady (bez wrotek) zwiększą siłę Twoich nóg. To pomoże Ci w podnoszeniu się, utrzymywaniu strzelania kaczki dłużej, no i w ogóle w Twojej jeździe na wrotach!
- Kiedy już opanujesz strzelanie kaczki, możesz zacząć eksperymentować z różnymi wariantami: np. z wymachem wolną nogą zanim zaczniesz kucać lub jazdę z rękoma pod kolanem, w powietrzu lub trzymającymi wolną nogę.
- Strzelać kaczkę można również podczas jazdy do tyłu. Zanim jednak zaczniesz takie próby, upewnij się, że dobrze strzelasz kaczkę do przodu oraz, że swobodnie jeździsz tyłem na jednej nodze.
OSTRZEŻENIA:
- Nie próbuj strzelać kaczki, zanim nie będziesz gotowy.
- Noś ochraniacze (kolana, łokcie, nadgarstki i kask).
- Upewnij się, że wrotki są dobrze dopasowane aby zredukować ryzyko upadków i urazów stopy/kostki.
- Przed jazdą upewnij się, że kółka nie mają luzów.