Jeżdżenie tyłem to zaawansowany ruch na wrotkach. Jeśli opanujesz po mistrzowsku jeżdżenie do przodu, możesz spróbować przestawić się na jazdę tyłem. To może się wydawać na początku przerażające ale przy odrobinie praktyki, na pewno szybko uda Ci się opanować ten styl.
Część I: Podstawy.
-
Toczenie się w tył. Początki nauki jazdy do tyłu to przyzwyczajenie się do ruchu wstecznego. Zanim zaczniesz próbować wykonywać jakiekolwiek ruchy, pozwól swojemu ciału sunąć w tył na Twoich wrotkach. Odepchnij się od ściany, płotka, kolegi czy czegokolwiek innego.
- Zacznij od toczenia się po płaskiej powierzchni. Później, kiedy poczujesz się już pewnie w tym ruchu, spróbuj stoczyć się tyłem z niewielkiej górki lub wzniesienia.
- Upewnij się, że na drodze nie stoi Ci żaden śmieć.
- Nie odrywaj wrotek od ziemi, przynajmniej podczas pierwszych toczeń.
-
Ćwicz na trawie. Zanim wyskoczysz na beton, wyczuj podstawowe ruchy na trawie lub dywanie. Zacznij od pozycji odwróconego V, gdzie Twoje stopy stykają się palcami. Pchnij stopy do tyłu i na zewnątrz. To w końcu zmieni punkt oparcia na zewnętrzny. Zakończ manewr ściągając stopy z powrotem do siebie, tym razem jednak w kształt zwykłego V, pięty razem. Pchnij dalej, aż Twoje stopy znów przejdą w kształt odwróconego V, stykając się palcami. Robisz teraz jajowate kształty za pomocą swoich stóp.
- upewnij się, że nie zwiększasz rozkroku bardziej, niż odrobinę poza swoje ramiona.
-
Tocz się na rozsuniętych stopach. Kolejną techniką do opanowania zanim zaczniesz jazdę tyłem jest toczenie się do tyłu na rozstawionych nogach. Spójrz przez swoje dominujące ramię aby widzieć, dokąd zmierzasz. Umieść nogę odpowiadającą Twojemu dominującemu ramieniu za sobą. To powinno naturalnie rozsunąć Twoje nogi. Odepchnij się do tyłu i tocz się.
- Rozstawienie stóp powinno pomóc Ci widzieć, dokąd jedziesz oraz pokryć większą powierzchnię.
- Jeżeli Twoim dominującym ramieniem jest prawe, prawa noga powinna być z tyłu.
- Upewnij się, że masz zgięte kolana. Jeżeli będziesz wyprostowany, stracisz równowagę.
-
Tocz się na jednej nodze. Poćwicz ruch wsteczny tak jak w punkcie 1 ale unieś jedną stopę nad ziemię. Nie musi to być wysoko, wystarczy kilka centymetrów. Twoja waga musi być przeniesiona na wrotkę, która jedzie po ziemi.
- To pomoże Ci rozwinąć umiejętności i pewność siebie, które przydadzą Ci się podczas wykonywania bardziej skomplikowanych technik jazdy tyłem.
-
Przerzucaj swoją wagę z jednej wrotki na drugą. Przechyl się na prawą stronę, umieszczając całą swoją wagę na prawej wrotce. Unieś drugą nogę, niech pomoże Ci ona zachować równowagę. Potem, przenieś ciężar na lewą stronę i stań na lewej wrotce, prawą unosząc do góry. Poćwicz przenoszenie ciężaru z lewej na prawą i odwrotnie, przyzwyczajając się do uczucia zmiany środka ciężkości z jednej wrotki na drugą.
-
Popraw swoją postawę. Kolana powinny być ugięte. Tułów powinien być wyprostowany. Pozycja startowa powinna być trochę węższa niż rozstaw Twoich ramion. Wrotki nie powinny się stykać ale nie rozstawiaj ich szerzej niż ramiona.
- Nie wychylaj się do przodu podczas jazdy do tyłu. Może to skutkować upadkiem na twarz.
Koniec Części I