Jak dobrać rolki?

2019-04-30
Jak dobrać rolki?
Odpowiedni dobór rolek, to niezmiernie ważna kwestia w kontekście wygody i bezpieczeństwa oraz potrzeb. Niezwykle często dostajemy pytania: „Jak poprawnie dobrać rolki?”, „Jakie rolki będą najlepsze?”. Są to bardzo ważne pytania i dobrze, że je zadajecie. Za każdym razem staramy się dobrać rolki, które będą idealnie spełniały Wasze wymagania, niezależnie od tego czy dopiero zaczynacie swoją przygodę na rolkach, czy już jeździcie.

Historia rolek sięga aż XVIII wieku, jednak za rozkwit mody na rolki uważa się lata dziewięćdziesiąte i trwa ona do dziś. Rolki cieszą się cały czas niesłabnącą popularnością. Używane nie tylko jako hobby, ale również jako sposób przemieszczania się, wymagająca forma treningowa w przypadku fitnessu lub triatlonu, a także do zabaw na skateparku. Jednak, aby w pełni cieszyć się z możliwości jakie dają rolki, trzeba zdecydować, jak chcemy jeździć, co w pewien sposób nakieruje nas na konkretne modele.

Podejmując decyzję o zakupie rolek w pierwszej kolejności musimy odpowiedzieć sobie na pytanie jak chcemy jeździć i do czego mają służyć wymarzone rolki. Czy będzie to najzwyklejsze w świecie przemieszczanie z punktu A do B, czy jazda rekreacyjna, może jakiś fitness, a może rodzaje bardziej wymagające, jak urban, triatlon, jazda agresywna lub downhill.

Podjęcie tej pierwszej decyzji nakieruje nas już na to jaki rodzaj buta będzie odpowiedni. Wyróżniamy podstawowy podział na but twardy i miękki. Buty miękkie idealnie nadadzą się do fitnessu i jazdy rekreacyjnej, bo oferują wysoki komfort użytkowania. Hardshell (twardy but) jest dużo sztywniejszy, co przekłada się na większe poczucie pewności i kontroli, a również oferuje wysoką wygodę. Nadaje się bardziej do jazdy urban, agresywnej czy downhillu.

Skupiając się na budowie należy pamiętać z czego składają się każde rolki, czyli wyżej omawianego buta, linera, czyli miękkiego elementu wewnątrz, który w droższych modelach jest wykonany z tworzywa termoformowalnego, co oznacza, że pod wpływem ciepła idealnie dopasowuje się do kształtu stopy. Dalej należy zwrócić uwagę na płozę. Najczęściej spotykane są wykonane z kompozytu, który jest lekki i dobrze tłumi drgania, oraz z aluminium, które jest bardzo wytrzymałe. W niektórych modelach zastosowano hamulec. Warto zwrócić uwagę czy rolki posiadają dodatkową klamrę/zapięcie pod kątem 45-stopni, która ma dość duży wpływ na bezpieczeństwo i stabilizację stopy. Jednym z elementów którym można poświęcić więcej uwagi są koła.

Najczęściej w rolkach spotykamy cztery lub trzy koła. Rolki 4-kołowe są najbardziej powszechne, oferując więcej punktów podparcia powinny dać większą płynność w trakcie jazdy po kostce chodnikowej. W tego typu modelach średnica kół w większości przypadków jest też mniejsza. Rolki na trzech kołach najczęściej oferują te koła o większej średnicy. Co więcej zastosowanie 3 kół powoduje, że środek ciężkości przypada na środkowe koło, co poprawia zwrotność.

Po wybraniu konkretnego modelu rolek, należy odpowiednio podejść do samej kwestii przymierzania. Najpierw należy rozpiąć wszystkie klamry i rozwiązać sznurowania, aby łatwiej włożyć nogę. Następnie po włożeniu nogi trzeba but dobrze związać i zapiąć wszystkie systemy, tak jakbyśmy przygotowywali się do jazdy. Nie należy podchodzić do tego na szybko, bo tylko poprawne związanie i zapięcie wszystkiego może dać informację, czy rolki zostały odpowiednio dobrane jeżeli chodzi o rozmiar. Rozmiar rolek musi być taki, aby nie odczuwać dyskomfortu, czyli między innymi nie powinny uciskać palców, może tam być nawet minimalny luz.Zalecamy również unikania tanich, chińskich rolek, gdyż wykonane są bardzo często z niskiej jakości materiałów, np. plastikowych kół, co może powodować zniechęcenie do jazdy, lub nawet jakieś szkody na zdrowiu.

Co do ochrony zdrowia, należy w trakcie jazdy zachować szczególne bezpieczeństwo. Podstawą do zabezpieczenia jest kask i ochraniacze na łokcie, kolana i nadgarstki.  


W razie jakichkolwiek pytań, zachęcamy do kontaktu, pisząc na: kontakt@wrotkownia.pl lub dzwoniąc pod: 535 008 775.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2019
pixel